петак, 20. новембар 2009.

Šta su to računarske simulacije?

Od najranijih dana svog postojanja čovek je težio za komunikacijom i interakcijom sa svojom okolinom. Vremenom, forme interakcije postale su sve složenije i naprednije. To je naročito došlo do izražaja ubrzanim razvojem tehnike i tehnologije XX veka, a posebno u poslednjih nekoliko decenija razvojem računarstva.

Današnja tehnologija IT društva proširuje sposobnost čoveka da se upusti u rešavanje i onih problema za koje se do juče smatralo da su nerešivi. Problemi vezani za analizu sve složenijih sistema i njihovih podsistema, zahtevali su da čovek neprestano nalazi nove oblike interakcije sa svojom okolinom, kao i nova intelektualna sredstva za ispunjenje svojih sve kompleksnijih ciljeva. Razvojem računara otvorile su se neke nove perspektive u tom pogledu. Tada su, može se slobodno reći, stvoreni uslovi za primenu jedne nove naučne discipline, simulacije i njen ubrzan razvoj. Danas se simulacija široko primjenjuje u mnogim oblastima, kao na primer u upravljanju organizacijom i poslovnim sistemima, inženjerstvu, vojnoj industriji, medicini, računarskim naukama, biologiji, školama, ali sve više i u društvenim naukama.

Brzina rada savremenih računara omogućila je primenu metoda simulacije za rešavanje brojnih složenih problema u najrazličitijim oblastima ljudskog rada i praktično doprinela naglom razvoju i sve većoj primeni simulacije.

Razvojem školstva i računskih centara po školama, računarske simulacije su našle svoje mesto i u domenu nastave. 

Simulacija u širem smislu obuhvata:
– Eksperimentisanje na realnom sistemu
– Snimanje podataka na realnom sistemu
– Formulisanje teorije
– Izgradnju koncepcijskom modela
– Programiranje
– Planiranje eksperimenta na računaru
– Ekperimentisanje programom na računaru i analiza
dobijenih rezultata= simulacija u užem smislu

Нема коментара:

Постави коментар